24. uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie puckim wzięło udział w Powiatowej Olimpiadzie Przedsiębiorczości „Zmień perspektywę – otwórz się na przedsiębiorczość”. Spośród nich wyłoniono podium i nadano dwa wyróżnienia. Kto je otrzymał? Kto zwyciężył?
W czwartek, 14 listopada 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku odbył się finał Powiatowej Olimpiady Przedsiębiorczości „Zmień perspektywę – otwórz się na przedsiębiorczość”. Spośród 24 uczestników wyłoniono następujących laureatów konkursu:
- miejsce: Fabian Zieliński – uczeń Zespołu Szkół nr 1 we Władysławowie;
- miejsce: Julian Wachnicki – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Pucku;
- miejsce: Nadia Kirszling – uczennica Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
Wyróżnienia otrzymali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Pucku:
- Przemysław Orzołek oraz
- Dominika Parchem.
Zwycięzcy konkursu zostali obdarowani dyplomami oraz nagrodami, które wręczyli:
- Hanna Czapp – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pucku,
- Justyna Thiel – powiatowy koordynator Doradztwa Zawodowego w Pucku oraz
- Andrzej Rożek – sekretarz Starostwa Powiatowego w Pucku.
– Podczas olimpiady sekretarz Powiatu Puckiego Andrzej Rożek ogłosił konkurs na najlepszy biznesplan pn. „Młodzieżowa Fala Biznesu w Powiecie Puckim – informują w Starostwie Powiatowym w Pucku. – W ramach zadania konkursowego uczestnicy opracowują własny biznesplan dla planowanej działalności gospodarczej, nagroda starosty puckiego dla laureata konkursu to 20 tys. zł. Złożenie biznesplanu będzie poprzedzone cyklem warsztatów i konsultacji dla zainteresowanych prowadzeniem własnej firmy.
Podczas tego spotkania z młodzieżą dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Hanna Czapp przedstawiła ofertę PUP oraz opowiedziała o możliwościach pozyskania środków na własny biznes.
Uczestnicy mieli również okazję udziału w inspirujących wykładach prowadzonych przez:
- Monikę Danielewicz-Kowalczyk (Piekarnia Cukiernia Konkol), która opowiedziała o swoich cennych doświadczeniach nt. „Uczenia się przez całe życie – slogan czy rzeczywista potrzeba?” oraz
- Pawła Kalmuk działającego w branży medycznej (Pomyslovo);
- Paweł Kirkowski – wicedyrektor biura Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka w prezentacji pt. „Czego potrzebuje młodzież” przedstawił ofertę PLGR dedykowaną młodzieży.
Urozmaiceniem wydarzenia były gry i quizy dla młodzieży, których uczestnicy mogli poznać swoje predyspozycje zawodowe, mocne i słabe strony oraz umiejętności współpracy w zespole, kreatywność i rolę w grupie, a wyborny poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowali uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.