Degustacja „Darów Morza” w PZS w Kłaninie. Patryk Galewski w kuchni z uczniami, a na sali: samorządowcy, służby mundurowe, dyrektorzy i nauczyciele

  • 15 listopada, 2023

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie pod kierunkiem Patryka Galewskiego z Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego przygotowali pyszne potrawy w ramach warsztatów kulinarnych “Dary Morza”. We wtorek, 14 listopada 2023 r. do PZS Kłanino na degustację zjechali najróżniejsi goście: od samorządowców, poprzez przedstawicieli służb mundurowych, po dyrekcje i nauczycieli zaprzyjaźnionych szkół z powiatu puckiego.

Uczniowie kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i technik gastronomii, pod pieczą Patryka Galewskiego oraz wychowawców i nauczycieli, przygotowali dla gości wydarzenia dania do degustacji: przystawki (śledź kaszubski i tatar z łososia), danie główne (pieczony filet łososia) oraz deser (pieczone jabłko).

Dyrektor PZS w Kłaninie Rafał Wochna przywitał wszystkich, opowiedział o wydarzeniu i przedstawił osobę Patryka Galewskiego. Znany kucharz skromnie mówił, że jest normalnym człowiekiem, ale pokazał pasję i radość, gdy opowiedział wszystkim o utalentowanych, przyszłych kucharzach rozwijających się w tej szkole.

Szkoła w Kłaninie uczy różnych zawodów, od tzw. mundurówki, poprzez branże t.j. hotelarstwo, turystyka, zawody stoczniowe, po branżę informatyczną. Obecnie uczęszcza tu około 780 uczniów. Jolanta Bieszke, radna powiatowa i członek Zarządu Powiatu Puckiego pochwaliła szkołę w Kłaninie i zdradziła przyszłe plany z nią związane.

– (…) Nasza szkoła w Kłanianie potroiła ilość uczniów i okazało się, że jest ciasno, ale na szczęście, powoli się pojawiły pieniążki. Pan dyrektor jest przeszczęśliwy, już miał przyjemność udziału we wspólnym otrzymaniu pewnych środków. 4 mln zł na przebranżowienie i przebudowę szkoły wewnętrznie, a teraz 2 mln zł od marszałka województwa pomorskiego , więc będzie trzeba kawałek szkoły dobudować, rozbudować, a w planach ciągle jest rozbudowa sali gimnastycznej, żeby uczniowie mieli dobre i godne warunki do nauki – mówiła Jolanta Bieszke. – Panie dyrektorze, potwierdzam, w imieniu całego Zarządu Powiatu Puckiego, że jesteście super szkołą, dobrze uczycie, dobrze przygotowujecie, ale przede wszystkim macie to coś, że chętnie się tutaj uczniowie pojawiają. Macie wspaniałą kadrę, która jest otwarta i ma odpowiednie podejście, a ta atmosfera, którą tworzycie pozwala na to, że macie mury pełne.

Po przemowach i po skończonym posiłku, Patryk Galewski przedstawił i pokazał zgromadzonym gościom cały zespół, który to wydarzenie przygotował. Podziękował także grupie uczniów z PZS Kłanino za udział we wcześniejszej akcji “Paka”, indywidualnie wręczając im gratulacyjne certyfikaty. Na koniec podziękował także dyrektorowi Rafałowi Wochnie: również i jemu wręczył pamiątkowy certyfikat.