Czasowa wystawa folwarcznych żetonów z północnych Kaszub pojawiła się z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Właśnie odbył się jej wernisaż.
W piątek, 9 lutego 2024 r. odbył się wernisaż tejże wystawy, a zjawiło się na niej wielu zainteresowanych historią ziemi puckiej. Wśród nich byli samorządowcy: przewodniczący Rady Powiatu Puckiego Adam Zażembłowski, członkowie Zarządu Powiatu Puckiego: Jolanta Bieszke i Szymon Dettlaff, wiceburmistrz miasta Puck Piotr Ciskowski, przewodniczący Rady Miasta Puck Piotr Kozakiewicz oraz burmistrz gminy Władysławowo Roman Kużel.
– Wystawę otworzyła dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Barbara Kos-Dąbrowska wraz z właścicielami kolekcji Leszkiem Ciechomskim i Mariuszem Barczem oraz współtwórcami opracowania: Anią Paturej i dr Zdzisławem Krygerem z Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla – informuje Muzeum Ziemi Puckiej. – Nie zabrakło także wielu przyjaciół naszego muzeum, którzy tłumnie przekroczyli progi “Szpitalika” i których obecność nas bardzo cieszy.
Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: kiedy i gdzie?
- Gdzie? Muzeum Ziemi Puckiej, oddział „Szpitalik”, ul. Wałowa 11, Puck
- Kiedy? Od 9 lutego do 15 marca 2024 r.
Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: jak powstała?
Wystawa czasowa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub” powstała z inicjatywy grupy Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice i jest prezentacją prywatnych kolekcji żetonów folwarcznych Mariusza Barcza i Leszka Ciechomskiego, którzy spędzili kilkanaście lat na zebraniu takiej kolekcji. Żetony na wystawie “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub” w Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku pochodzą m.in. z folwarków:
- Brzyna,
- Prusewa,
- Celbowa,
- Rekowa Górnego,
- Parszkowa,
- Żarnowca.
W oddziale “Szpitalika” Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku w ramach wystawy żetonów folwarcznych pojawiło się 14 pięknie obramowanych plansz prezentujących historie lokalnych folwarków i żetony, którymi się posługiwano.
– Do tej wystawy przygotowywaliśmy się kilkanaście lat. Samo zebranie żetonów i potwierdzenie ich autentyczności i folwarków, z których pochodzą, zajęło nam 15 lat. Organizacja wystawy, a konkretnie plansz zajęło nam około roku (dr Zdzisław Kryger pracował pracował nad opisem folwarków, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej pracowała nad grafikami i korektą, Mateusz Schmidt z grupy Historyczne Pomorze oprawił to wszystko graficznie, a firma Wolszon z Żelistrzewa wykonała ramy) – wyjaśnił mediom Leszek Ciechomski. – W ten sposób, w ramach społecznej działalności udało nam się to wszystko złożyć, a dzięki naszym sponsorom i partnerom udało się przygotować wystawę.