Władysławowo. Przyjmą Ukraińców, a od niedzieli i poniedziałku czekają na dary

  • 27 lutego, 2022
Władysławowo. Przyjmą Ukraińców, a od niedzieli i poniedziałku czekają na dary

Od niedzieli 27 lutego 2022 we Władysławowie można przynosić dary dla uchodźców. Miasto szuka też lokali dla Ukraińców oraz tworzy listę gości ze Wschodu już przyjętych pod nasz dach.

fot. Roman Kużel

W niedzielę ruszyły pierwsze zbiórki, które prowadzone są przez strażaków. Od poniedziałku będzie można też przynosić swoje dary dla Ukraińców do Urzędu Miejskiego we Władysławowie: codziennie w godzinach 8:00 – 20:00, sala 103.

– Od niedzieli 27 lutego w godzinach 9:00 – 20:00 zbiórka prowadzona będzie również w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych we Władysławowie, Jastrzębiej Górze, Chłapowie i Karwi – informują urzędnicy.

Zbierane będą:

  • ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
  • NOWE KOCE I ŚPIWORY
  • UWAGA❕ Nie zbieramy odzieży.

Od 28 lutego Gmina uruchomi specjalną infolinię w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do nas z terenu objętego wojną.

Osoby, które znają język ukraiński lub rosyjski i chcą pomóc w komunikacji z uchodźcami, proszone są o kontakt z Urzędem Miejskim we Władysławowie tel. 58 674 54 85 lub e-mail: promocja@wladyslawowo.pl.

Mieszkańcy, którzy mogą przyjąć uchodźców, proszeni są o kontakt tel. 794-297-183 lub e-mail: sekretarz@wladyslawowo.pl w celu podania szczegółowych informacji dotyczących skali możliwej pomocy: terminu noclegu, możliwość i zakresu wyżywienia, informacji o warunkach udostępnianych pomieszczeń itp.

Osoby, które już przyjęły uchodźców pod swój dach, również prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim we Władysławowie tel. 794-297-183 lub email: sekretarz@wladyslawowo.pl w celu przekazania informacji o ilości osób przyjętych, adresu pod którym przebywają oraz informacji o najpilniejszych potrzebach rodziny, której zaoferowali swą pomoc.

Gmina Władysławowo zaoferuje wsparcie psychologiczne obywatelom Ukrainy, przebywającym na naszym terenie.