Wigilia 2023 w Pucku: małżeństwo z Pucka pamiętało o potrzebujących. Z własnej inicjatywy zorganizowało wigilijne paczki, życzenia i podzielili się opłatkiem

  • 23 grudnia, 2023

Malwina i Filip Poniatowscy z Pucka zorganizowali piękną niespodziankę dla potrzebujących mieszkańców Pucka. Małżeństwo me doświadczenie w pracy w domach opieki nad osobami starszymi, a pomaganie jest w ich krwi. Na pomysł zorganizowania świątecznej pomocy wpadła Malwina. Przedstawiła mężowi swoje marzenie, który natychmiast je podchwycił i wspólnie zorganizowali świąteczny poczęstunek dla potrzebujących.

Wigilijna akcja miała miejsce w środę, 20 grudnia 2023 r. na targowisku miejskim w Pucku. Potrzebujący mogli doświadczyć odrobiny świątecznej atmosfery: otrzymali paczki ze świątecznym jedzeniem, a także mogli podzielić się opłatkiem, złożyć i wysłuchać życzeń, a także zatrzymać się na pogawędkę.

– Pomysł „wigilijnego poczęstunku” narodził się we mnie bardzo dawno temu, przykro to mówić, ale nigdy nie było odpowiedniego momentu, zawsze życie stawiało na mojej drodze przeszkody, które ciężko było mi pokonać, a często też demotywowały mnie. Jednak w tym roku udało się! Podczas spontanicznej rozmowy z moim mężem wspomniałam o takiej inicjatywie, o tym, że miło by było zorganizować takie przedsięwzięcie, że byłby to dla mnie jeden z piękniejszych świątecznych prezentów, bo przecież spełniłoby się moje, jedno z wielu, marzeń, czyli podarować innym, choć odrobinę radości, uwagi, poczucia, że nie jest się samym. I szczerze mówiąc, pomyślałam, że zapewne kolejny raz pomysł „wigilijnego poczęstunku” zostanie odsunięty w kąt! Jak bardzo się pomyliłam – opowiada nam Malwina. – Mój wspaniały mąż oznajmił mi “jeśli nie teraz to kiedy? Nigdy nie będzie dobrego momentu”.

Małżeństwo z Pucka w bardzo krótkim czasie zaplanowało praktycznie wszystko: zgromadziło środki finansowe, przygotowało pojemniki i opakowania, owoce, słodycze, zrobiło sałatkę, bigos (Filip z wykształcenia jest szefem kuchni). Łącznie przygotowali 50 “paczek wigilijnych” i, po ogłoszeniu akcji na portalu społecznościowym, udali się na targowisko miejskie w Pucku.

Pomimo wielu spotkań wigilijnych dla potrzebujących organizowanych w Pucku, okazało się, że są osoby potrzebujące, które nie wzięły udziału w żadnych spotkaniu, a niespodzianka zorganizowana przez Malwinę i Filipa na puckim manhattanie, okazała się dotrzeć do właśnie tych osób. Wśród osób korzystających z pomocy znaleźli się nie tylko ci, których zwyczajowo pokazuje wyobraźnia. To były przede wszystkim osoby starsze, samotne, a nawet osoby pracujące, które znalazły się w nieprzewidzianej sytuacji.

Malwina z Filipem nie tylko rozdali potrzebującym paczki, lecz także podzielili się opłatkiem, złożyli życzenia, a wielu chętnie zatrzymywało się na krótką pogawędkę. Na twarzach organizatorów akcji malowały się coraz to większe uśmiechy, a potrzebujący odchodzili ze świadomością, że mają co zjeść, a także coś słodkiego, co mogą podarować dzieciom.

– Udało się! Zrealizowaliśmy, z wielkim sukcesem, nasze przedsięwzięcie “wigilijny poczęstunek” dla wszystkich potrzebujących. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc tym wszystkim, którzy tę pomoc dziś od nas otrzymali. Dzisiejsze wydarzenie dało nam ogromną satysfakcję, z każdą rozdaną paczką pojawiał się na naszych twarzach co raz to większy uśmiech, a serducha przepełniała radość – podsumowała Malwina i dodała podziękowania. – Chciałabym bardzo podziękować rodzinie, i przyjaciołom: Maciejowi i Joannie, za wsparcie i pomoc. Największe podziękowania składam mojemu mężowi Filipowi, dziękuję, że pomogłeś spełnić moje marzenie!