Warsztaty kulinarne ,,Dary Lasu”. W Kłaninie gotowali z Sylwią Garską-Chmarycz

  • 20 marca, 2023
Warsztaty kulinarne ,,Dary Lasu”. W Kłaninie gotowali z Sylwią Garską-Chmarycz

Jak się pracuje w kuchni z uczestniczką MasterChef Polska? Odpowiedź na to pytanie znają uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie, którzy wzięli udział w warsztatach „Dary lasu”. Było… mistrzowsko.

[Best_Wordpress_Gallery id=”149″ gal_title=”𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐤𝐮𝐥𝐢𝐧𝐚𝐫𝐧𝐞 𝐃𝐚𝐫𝐲 𝐋𝐚𝐬𝐮” w Kłaninie”]

Dziczyzna w kuchni – skąd się bierze, jak ją wykorzystać i przyrządzić. O tym wszystkim rozmawiano podczas warsztatów kulinarnych „Dary lasu”, które odbyły się w PZS Kłanino. Uczniowie mieli od kogo czerpać wiedzę, bo zajęcia zorganizowano wspólnie z Kołem Łowieckim „Darz Bór” Wejherowo z Danielem Labuda, Sylwią Garska – Chmaryczoraz nauczycielami przedmiotów gastronomiczno – hotelarskich Eweliną Pilc-Bojke, Arturem Szymańskim i Ewą Szymańską.

– Projekt pn. „Dary Lasu”, w którym wzięło udział ponad 100 osób skupił w jednym miejscu około 60 uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa – komentuje na szkolnym fanpejdżu Ewa Szymańska.

Myśliwi z koła Darz Bór zapewnili jeleninę, finalistka programu MasterChef opracowala przepisy, a o resztę surowców zadbała Ewa Szymańska. Całość przygotowano na degustacyjną ucztę, na którą zaproszono pół setki gości. Było na co czekać! W menu znalazły się: Tatar z jelenia na maślanej brioszce z masłem pomarańczowym , Wątróbkę z jelenia z jabłkiem i malinami, Meatballsy z jelenia na musie chrzanowo- jabłkowym, Rumsztyk i comber z jelenia na purée z kalafiora z mini marchewkami.

– Niespodzianką okazał się deser Pijana śliwka na śmietance i sosie winnym z liofilizowanymi igłami świerku, które dla wielu okazały się dużym zaskoczeniem – komentuje Ewa Szymańska.

W degustacyjnej uczcie wzięło udział około 50 gości z różnych branż – starosta Jarosław Białk, wicestarostaTomasz Herrmann, przedstawiciele Zarządu Powiatu Puckiego, wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki, przedstawiciele Zarządu Okręgowego PZŁ oraz Nadleśnictwa Wejherowo, czy zaprzyjaźnieni ze szkołą w Kłaninie przedstawiciele firm tj. PGE, Oetker, Mistral, AL Piekarnia Konkol, Stocznia Nauta, Straży Granicznej, Stowarzyszenia „Północne Kaszuby”, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadpodstawowych.