Uroczystości w Lesie Piaśnickim

  • 8 października, 2023

W Sanktuarium Piaśnickim odbyły się doroczne Uroczystości w Lesie Piaśnickim dla uczczenia Męczenników i Ofiar II wojny światowej.

Mszę świętą celebrował ks. Biskup Wiesław Szlachetka wraz z ks. Infułatem Danielem Nowakiem kustoszem Sanktuarium Piaśnickiego. Odczytano apel poległych wraz z salwą honorową. Uroczystość przyciągnęła do lasów piaśnickich licznych mieszkańców, którzy swą obecnością uczcili pomordowanych i ofiary II wojny światowej.

„Przychodzą tu pielgrzymi z daleka aby się uczyć miłości Ojczyzny. Przychodzą ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną, ludzie małego ducha, aby się nasycić bohaterstwem.

Ten cmentarz jest jak szkoła, najdziwniejsza szkoła, w której Męczennicy uczą ludzi o tym, że ze śmierci ofiarnej wyrasta nowe życie. Groby męczenników są kolebką nowego życia.

LASY PIAŚNICKIE koło Wejherowa, zachowują pamięć o ofiarach tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, a szczególnie o siostrze zakonnej Alicji Kotowskiej, która dzisiaj jako błogosławiona głosem wszystkich zaprasza do wolności, miłości i przebaczenia. Pamięć początkowo kultywowana wśród rodzin, spisana została z ich wspomnień i dostępnych dokumentów w latach sześćdziesiątych XX wieku przyczyniając się do wzrastania w tym miejscu kultu Bożego, jako zalążka Sanktuarium, które od roku 2016 ustanowione na prawach diecezjalnych sprasza dzisiaj tysiące pielgrzymów i wycieczek z całej Polski.”