Święto Niepodległości – obchody we Władysławowie

  • 11 listopada, 2023

Dzisiejsze obchody Święta Niepodległości we Władysławowie przy wymarzonej słonecznej pogodzie, licznie zgromadziły mieszkańców, turystów, zaproszone delegacje oraz poczty sztandarowe.

Wszyscy daliśmy wyraz wdzięczności tym, którzy walczyli właśnie o to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną mszą świętą w kościele pw. WNMP w asyście wojskowej Garnizonu Władysławowo oraz miejskiej orkiestry. Msza odprawiona została w intencji o Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny. Tradycyjnie w dalszej części obchodów uczestnicy udali się pod pomnik Antoniego Abrahama – urodzonego na kaszubskiej ziemi działacza, orędownika przyłączenia Pomorza do Polski.

Po ceremoniale wojskowym, którym przewodniczył dowódca Garnizonu Władysławowo kmdr por. Sebastian Tesarowski, dumnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, kaszubski i odsłuchaliśmy przemówienia burmistrza Roman Kużel. – 105 lat temu po wielu latach niewoli, Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami (…)

Wolność i niepodległość naszej ojczyzny, które dzisiaj świętujemy, zostały okupione walką i życiem wielu naszych przodków. Dzięki ich determinacji nasze pokolenia żyją dziś w wolnej i niepodległej Polsce, z której możemy być dumni. Nie zmarnujmy tego daru. Ten szczególny dzień skłania do refleksji. Czy potrafimy dobrze wykorzystać tę ciężko wywalczoną wolność, czy umiemy się z niej cieszyć i należycie pielęgnować? Nasz patriotyzm nie może zwracać się tylko ku przeszłości. Naszą rolą jest nie tylko kultywowanie pamięci, ale przede wszystkim rozsądne kształtowanie teraźniejszości i budowanie przeszłości (…)

Po przemówieniu burmistrza delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Antoniego Abrahama, a następnie wszyscy uczestnicy udali się na Targowisko Miejskie przy ul. Morskiej na ciepły poczęstunek, któremu towarzyszył odbywający się 10 i 11 listopada targ produktów wiejskich. Niech żyje Niepodległa!