Ptasie Bufety pojawiły się w gminie Kosakowo. To sposób, by cieszyć się dokarmianiem ptaków w bezpieczny sposób

  • 22 grudnia, 2023

W gminie Kosakowo zadbali o zwierzęta, środowisko i mieszkańców. W czterech miejscach stanęły Ptasie Bufety, czyli dozowniki z karmą bezpieczną dla ptaków. Od teraz, każdy spacer nad wodą w Dębogórzu, Kosakowie, Mechelinkach i Rewie będzie jeszcze przyjemniejszy dla miłośników ptaków (w tym licznie obecnych w gminie Kosakowo kaczek), którzy będą mogli je dokarmiać korzystając z bezpiecznej karmy.

– Kaczki są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Obecność tych wodnych ptaków, a zwłaszcza możliwość ich dokarmiania, często stanowi atrakcję dla rodzin spacerujących w okolicy stawów lub po terenach nadmorskich. Takie wizyty powodowały, że dieta zwierząt opierała się głównie na szkodliwym dla nich pieczywie. Sytuację tę mają zmienić pojawiające się na terenie naszej gminy Ptasie Bufety – wyjasniają w gminie Kosakowo. – Ptasie Bufety stanęły w czterech miejscowościach: w Dębogórzu, Kosakowie, Mechelinkach i Rewie. Wszystko, co trzeba zrobić, aby skorzystać z Ptasiego Bufetu, to włożyć dwuzłotową monetę do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła. Wówczas otrzymamy garść ziaren, którymi śmiało można częstować kaczki.

Jednocześnie gmina Kosakowo ostrzega, przed dokarmianiem ptaków białym chlebem, który jest dla nich szkodliwy. Dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.