W zaledwie jeden dzień puccy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia od osób, które zostały oszukane przy wynajmie apartamentów w powiecie puckim. Pokrzywdzeni przyjechali na wakacje do Władysławowa, gdzie wynajęli wcześniej noclegi, ale na miejscu okazało się, że te miejsca nie istnieją!
– Tylko jednego dnia puccy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia od pokrzywdzonych osób – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku. – 37-letnia mieszkanka powiatu mazowieckiego przez Internet zarezerwowała apartament we Władysławowie i wykonała przelew w kwocie 200 zł na numer konta podany przez wynajmującego. W kolejnym dniu ogłoszenie zostało usunięte, a kontakt z wynajmującym został zerwany. Podobnie został oszukany 32-latek z powiatu łódzkiego, który w lipcu 2024 r. dokonał internetowej rezerwacji apartamentu we Władysławowie. Po przelaniu kwoty 1 tys. 560 zł i po przyjeździe do wybranego miejsca, nie znalazł swojej kwatery. Zamieszczone ogłoszenie zostało usunięte z serwisu i niemożliwym było nawiązanie kontaktu z wynajmującym.
Mechanizm działania naciągaczy jest prosty: po wpłaceniu zaliczki pod wskazany numer bankowy kontakt z nimi z reguły zanika.
Metoda oszustwa „na kwaterę”, której nie ma, polega na zamieszczeniu przez oszusta, na portalach ogłoszeniowych, reklamę dotyczącą wynajmu domku letniskowego, czy apartamentu. Zamieszczane są zdjęcia przyciągające uwagę, w atrakcyjnych cenach za preferowany czas pobytu. Oszust nawiązuje kontakt podając dane do przelewu za pobyt, lub wpłatę zaliczki, po czym urywa kontakt i wyłącza telefon.
Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferując nieistniejące apartamenty, domki czy kwatery.
Puccy policjanci apelują, by największą czujność zachować w przypadku, gdy mamy do czynienia z super okazją – okazjonalną ceną. Każdą super ofertę porównaj z cenami podobnych kwater, o podobnym standardzie. Znacznie różniące się oferty powinny skłonić do zastanowienia.
Weryfikuj również interesujące cię miejsca noclegowe. Zapytaj wynajmującego o dokładną lokalizację, adres i postaraj się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu. Pamiętaj, że opinie zawarte w komentarzach pod zamieszczoną ofertą nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. Każdy, kto w sposób legalny oferuje na wynajem kwaterę czy domek letniskowy, nie będzie miał nic do ukrycia i w dogodny sposób umożliwi weryfikacje danego ogłoszenia pod kątem jego wiarygodności. Na uczciwym zrealizowaniu zamówienia zależy nie tylko wynajmującemu, ale i najemcy, który za wynajem płaci często pieniądze odkładane przez dłuższy czas.
Pamiętaj o zabezpieczeniu, na wszelki wypadek, dokumentacji związanej z transakcją wynajmu kwatery, która w razie niewywiązania się wynajmującego z zawartej umowy, pomocnym będzie do odzyskania należności. Pomocne będą informacje przesyłane w wiadomościach SMS lub za pomocą poczty elektronicznej. Uczciwy sprzedawca nie będzie uchylał się od wystawienia faktury, rachunku czy paragonu, nawet w przypadku wpłaty zaliczki za wynajem.