Projekt pt. „Alicja Piaśnicka”

  • 30 września, 2023

Projekt pt. „Alicja Piaśnicka” polega na stworzeniu rzeźby bł. Alicji Kotowskiej z uczennicą przy Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej.

Rzeźba, wykonana przez wybitnego rzeźbiarza prof. Tomasza Sobisza, ma nawiązywać do działalności Błogosławionej na pomorzu.

Bł. Alicja Kotowska była siostrą zakonną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, dyrektorką gimnazjum wejherowskiego oraz żeńskiego liceum. Zdobyła solidne wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim, została odznaczona za pracę samarytańską w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku Orderem Polonia Restituta. Przyczyniła się do rozwoju szkoły w Wejherowie, a także wysokiego poziomu nauczania w placówce. Jej posługa przypadła na czas II wojny światowej i licznych aresztowań, w tym również osób duchownych. Jedna z ok. 12 – 14 tys. Ofiar zbrodni piaśnickiej. Więzienie do którego trafiła było etapem selekcji więźniów przed zagładą. Zmarła śmiercią męczeńską w dniu 11 listopada 1939 roku. Według źródeł tego dnia została wywieziona z Wejherowa do Piaśnicy wraz z grupą żydowskich dzieci. Do końca swojego życia była posłuszna woli Bożej. Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku wraz z 107 Męczennikami II wojny światowej.

link do zrzutki: https://fundacjasedlaka.pl/alicja-piasnicka/

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.