Obchody Dnia Jedności Kaszubów 2024: kaszubskie spotkanie w Kolbudach

  • 18 marca, 2024

Tłumy Kaszubów zjechały się do Kolbud – to właśnie tu, w tym roku, odbywały się obchody Dnia Jedności Kaszubów. Na wydarzeniu zjawiły się prawdziwe tłumy z żółto-czarnymi akcentami i w tradycyjnych, kaszubskich strojach, a wszystko pomimo zimna, wiatru oraz deszczu ze śniegiem. Wśród świętujących nie zabrakło przedstawicieli ziemi puckiej: od Kosakowa aż po Półwysep Helski.

W niedzielę, 17 marca 2024 r. Kolbudy gościły Kaszubów z całego regionu, m.in. z powiatu puckiego, wśród których były reprezentacje sztandarowe, w tym oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego m.in. z Helu, Jastarni, Władysławowa, Krokowej, Kosakowa, Pucka, a także przedstawiciele Zarządu Starostwa Powiatowego w Pucku.

Wydarzenia rozpoczęto od uroczystej mszy św., a później, w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach, rozpoczęto tradycyjną próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Niestety, nie udało się pobić rekordu z 2016 roku z Bojana, kiedy to równocześnie zagrało 372. akordeonistów, bo w Kolbudach zagrało 244. muzyków. Jednak ani trochę nie przeszkodziło to w dobrej zabawie, która podtrzymuje tożsamość i korzenie kaszubskie.

Wkrótce opublikujemy wideo z tego wydarzenia: będzie co oglądać! Zapraszamy!