Na dworcu w Pucku zatrzymano 66-latka, który umówił się na spotkanie z 12-latką

  • 15 marca, 2024
Na dworcu w Pucku zatrzymano 66-latka, który umówił się na spotkanie z 12-latką

Przy dworcu w Pucku miała miejsce akcja zatrzymania podejrzewanego o pedofilię 66-letniego mężczyzny, który umówił się przez Internet z 12-latką. Dziewczynkę udawali łowcy pedofili ECPU Polska.

Łowcy pedofili ECPU Polska obywatelsko tropią i zatrzymują osoby podejrzewane o pedofilię. Grupa obywateli namierza prawdopodobnych pedofili poprzez udawanie w Internecie nieletnich i umawianie się w ich imieniu na spotkanie. Takie akcje zazwyczaj są udostępniane w relacji na żywo na facebookowym profilu łowców. Grupa informuje policję o swoich akcjach, by mundurowi przyjechali i zatrzymali podejrzewanego. Wtedy też przekazują policji zebrane przez siebie dowody.

W czwartek, 14 marca 2024 r. łowcy z ECPU Polska przyjechali do Pucka, na dworzec kolejowy, gdzie mieli spotkać się jako “12-letnia dziewczynka” z 66-letnim mieszkańcem gminy Puck. Zanim jednak doszło do obywatelskiego zatrzymania, łowcy udali się na Komendę Powiatową Policji w Pucku, gdzie poinformowali o planowanej akcji. Puccy mundurowi zareagowali natychmiastowo, przez co do relacji na żywo z obywatelskiego zatrzymania podejrzewanego o pedofilię mężczyzny nie doszło. Puccy mundurowi podjęli decyzję, iż to oni zatrzymają podejrzewanego. Tak też się stało.

Relacja live odbyła się na Facebooku łowców ECPU, ale po akcji. W nagraniu dowiadujemy się, że pucka policja zdecydowała powstrzymać łowców ECPU Polska od dokonania obywatelskiego zatrzymania i nakazała przekazanie wszystkich zebranych w sprawie dowodów. Do zatrzymania doszło, ale przez policjantów.

– W czwartek, 14 marca 2024 r. policjanci z puckiej dochodzeniówki przyjęli zawiadomienie od 47-letniego mieszkańca powiatu gorlickiego, o tym, że 66-letni mieszkaniec powiatu puckiego, prowadził rozmowy przez Internet z dwunastolatką, której składał propozycje seksualne. Usiłował też umówić się z nią na potkanie na dworcu kolejowym w Pucku. 66-letni mężczyzna nie miał świadomości, że komunikuje się z członkiem grupy łowców pedofilów, a nie z nastolatką – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku zatrzymali 66-latka, podejrzanego o składanie przez Internet propozycji seksualnych 12-latce.

Mężczyzna umówił się z dziewczynką na puckim peronie kolejowym. Nie wiedział, że tak naprawdę konwersację w sieci prowadzi z prezesem fundacji zajmującej się tropieniem pedofili. Na spotkanie, zamiast 12-latki, przyszli policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego puckiej komendy.

– Policjanci, dzięki informacjom przekazanym przez zawiadamiającego, oraz zabezpieczonym dowodom, które mężczyzna dostarczył policjantom, natychmiast pojechali w miejsce umówionego spotkania. W pobliżu dworca zatrzymali podejrzewanego o przestępstwa o charakterze seksualnym – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk. – Policja nie prowadzi sformalizowanej współpracy z takimi osobami, ale reaguje na ich konkretne działania. Tak było w Pucku. Policjanci, dzięki informacjom zdobytym przez tę grupę, zatrzymali wczoraj mężczyznę podejrzewanego o czyny o charakterze pedofilskim. Puccy policjanci przekazują podziękowania prezesowi fundacji, która zajmuje się ujawnianiem osób, których zamiary popełnienia przestępstwa na małoletnich mają charakter seksualny.

Fot. KPP w Pucku