Narybek węgorza wyhodowany w Olsztynie trafił do Zatoki Puckiej. To efekt współpracy gminy Kosakowo z Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza.
[Best_Wordpress_Gallery id=”82″ gal_title=”Węgorze dla Zatoki Puckiej”]Ponad 723 tys. sztuk narybku węgorza europejskiego przyjechało do przystani w Mechelinkach ciężarówką. Stąd ryby trafiły na kutry pływające po Zatoce Puckiej. To jednostki rybaków z Mechelinek, Jastarni i Kuźnicy. Zarybianie było możliwe też dzięki współpracy z inspektorami Rybołóstwa Morskiego.
– W akcji brał udział zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki oraz zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke – informują w Urzędzie Gminy Kosakowo.
W Kosakowie nie kryją, że zasilenie akwenu małymi węgorzami ma też swoje historyczne korzenie.
– To ważny dzień dla rybołówstwa na wodach Zatoki Puckiej, która jest nierozerwalnie związana z naszą gminą. To z nią wiele rodzin mieszkających w Mechelinkach czy Rewie związało całe swoje życie, wybierając niełatwy zawód. Tutejsi rybacy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Cieszy nas jako włodarzy gminy każde wsparcie, które otrzymują, tak jak w przypadku dzisiejszej akcji zarybiania – mówi zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki.
Ponad 700 tysięcy to potężna ilość młodych ryb, ale tylko teoretycznie. Jak informują naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie szanse na osiągnięcie dojrzałości ma około 5 % ryb z akcji zarybienia.
Akcja zarybiania Zatoki Puckiej narybkiem węgorza europejskiego to część zadań przewidzianych w planie gospodarowania zasobami węgorza europejskiego w Polsce. Zakup narybku został współfinansowany z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Fot. Gmina Kosakowo