Koncert dialogowy “Missa Pro Pace”

  • 12 sierpnia, 2021
Koncert dialogowy “Missa Pro Pace”

Mamy przyjemność zaprosić na koncert dialogowy “Missa Pro Pace”koncert na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, akordeon, organy i orkiestrę dętą pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego

w dniach:

15.08.2021 r., godz. 20.30, Kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu

18.08.2021 r., godz. 19.00, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni 

W aranżacji Adama Diesnera pod dyrekcją Zofii Guz wystąpią:

Barbara Lewicka – sopran

Tomasz Fopke – baryton

Jakub Klemensiewicz – saksofon

Patryk Dopke – organy

Paweł Wiśniewski – akordeon

Chór Lutnia z Luzina

Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni

Dagmara Olejarz – koncepcja

Aleksandra Pitra – Kox – produkcja

Bodo Kox – współpraca

„Missa pro pace” – koncert dialogowy na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, akordeon, organy i orkiestrę dętą.

Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. 

Na wykonanie koncertu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Communio. Eksperyment poszerza działanie o improwizację muzyczną, interakcję z publicznością i zestawia łacinę z językiem kaszubskim. 

Podczas transkrypcji i studiów nad “Graduałem Żarnowieckim” odkryto ubytek tekstu w utworze “Gloria”, co było inspiracją do włączenia w opracowanie współcześnie powstałych tropów w języku kaszubskim – modlitwy o wstawiennictwo Matki Bożej w okresie pandemii autorstwa Tomasza Fopke. 

W koncepcji twórców jest symboliczne ukazanie dialogu Stwórcy i stworzenia w sercu kompozycji, w “Credo”, a na planie naukowym badanie zjawiska w skali mikro i makro.

Doświadczenie wpisuje się w etap II badawczy projektu “System Wzajemnej Relacji”. 

Wydarzenie dedykowane jest pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego – proboszcza parafii w Żarnowcu, który zmarł 5 lutego 2021 roku.