Gala honorowego krwiodawstwa w Żelistrzewie: samorządowcy powiatu puckiego wręczyli krwiodawcom odznaki i wyróżnienia

  • 14 listopada, 2023

W czwartek, 9 listopada 2023 r. w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie spotkali się członkowie i sympatycy Klubu Honorowych Dawców Krwi w Pucku oraz Kosakowskiego Klubu HDK, by wspólnie uczcić osiągnięcia związane z krwiodawstwem.

Wydarzenie poprowadzili: Andrzej Śliwiński – prezes Kosakowskiego Klubu HDK oraz Leszek Bryja – prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Pucku. Najpierw przywitano samorządowców powiatu puckiego: starostę Jarosława Białka, burmistrz miasta Puck Hannę Pruchniewską, wójta gminy Puck Tadeusza Puszkarczuka oraz wójta gminy Kosakowo Marcina Majka.

Moc najszczerszych podziękowań popłynęła w stronę tych, którzy pomogli w zorganizowaniu gali krwiodawców w Żelistrzewie, a po nich przyszedł czas na wręczenie odznak i wyróżnień.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne oddawanie krwi Polski Czerwony Krzyż wydał odznaki dla krwiodawców z powiatu puckiego: Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia (5 litrów oddanej krwi przez kobiety, 6 – przez mężczyzn) oraz II stopnia (10 litrów oddanej krwi przez kobiety, 12 – przez mężczyzn). Wręczył je sam starosta pucki Jarosław Białk.

Kolejnym elementem krwistej gali w Żelistrzewie było wręczenie wyróżnień od obecnych na niej samorządowców.

Kochani, chciałbym podziękować Wam za zaproszenie, ale przede wszystkim podziękować Wam za to, co robić, bo to jest niesamowite, że lubicie się dzielić tym, co jest najcenniejsze (…) – mówił Jarosław Białk, starosta powiatu puckiego, który złożył szczególne gratulacje i podziękowania wyróżnionym krwiodawcom.

– Nie będę oryginalna, i za panem starostą powiem, że bardzo wam dziękujemy za to, co robicie. Co oznacza to, co robicie, to pewnie doskonale zdajecie sobie z tego sprawę. Ci, którzy są po drugiej stronie to dopiero doceniają w momencie, kiedy sami, albo ich bliscy bardzo tej krwi potrzebują (…) – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

– Chciałem wszystkim krwiodawcom bardzo podziękować, ale i jednocześnie pogratulować tej determinacji, bo mieć w sobie taką silną wolę, żeby oddać te kilka, a nawet kilkanaście litrów krwi, trzeba mieć naprawdę duże zaparcie, żeby cyklicznie tę krew oddawać (…) – mówi wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

– Też dziękuję Wam za dar, w imieniu tych wszystkich, którzy potrzebują tej krwi. Ratując im życie, pokazujecie to, co najlepsze (…) – mówił wójt gminy Puck, Tadeusz Puszkarczuk.

Po wręczeniu nagród i odznaczeń obaj prezesi krwiodawczych klubów z Pucka i Kosakowa podsumowali miniony rok działalności.

– W tym roku, podczas czterech akcji programowych plus jednej dodatkowej na rzecz chorej Małgosi z Żelistrzewa, zebraliśmy prawie 73 litry krwi (…). Przed nami ostatnia, wyjazdowa akcja poboru krwi w Pucku w tym roku: w piątek, 17 listopada – mówił Leszek Bryja z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Pucku.

– W roku przeprowadzamy pięć cyklicznych akcji, które odbywają się średnio co dwa miesiące, ostatnia będzie w ostatnią sobotę przez samymi Świętami Bożego Narodzenia (…). Podczas naszych akcji zebraliśmy około 85 litrów krwi. Jeśli ostatnia akcja będzie rekordowa, to myślę, że przebijemy setkę – mówił Andrzej Śliwiński z Kosakowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi.