Fantastyczna akcja charytatywna w MDP OSP Mieroszyno: w kilka dni zebrali prawie 25 tys. maskotek

  • 14 marca, 2024

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszynie włączyła się do wyjątkowej akcji charytatywnej i, dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w powiecie puckim, zebrała prawie 25 tys. maskotek, by pomóc Olafowi, chłopcu, u którego zdiagnozowano Dystrofię Mięśniowa Duchenne’a.

Olaf Krasnowski, to niespełna trzyletni chłopiec, który został zdiagnozowany ciężką chorobą genetyczną mięśni Dystrofia Mięśniowa Duchenne’a. Życie Olafa i postęp choroby może zatrzymać leczenie w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się ono z ogromnymi kosztami (15 milionów złotych), a lek trzeba podać wyłącznie między 4., a 5. rokiem życia.

MDP OSP Mieroszyno z Łukaszem Dettlaffem na czele po raz kolejny nie zawiedli, i pokazali moc organizacji, działanie i jedności w niesieniu pomocy. W ciągu kilka dni zorganizowali wśród mieszkańców powiatu puckiego zbiórkę maskotek, które zostały wyrzucone na płytę boiska podczas meczu Trefl Gdańsk vs Jastrzębski Węgiel na ERGO ARENIE. Po zakończonym meczu zostały przekazane do szpitali i domów dziecka, a od ilości pluszaków zależna jest kwota wsparcia finansowego, jaka zostanie przekazana na konto zbiórki dla Olafa Krasnowskiego, Łącznie zebrano prawie 25 tys. maskotek!

– Bardzo dziękujemy za tak pozytywny i szeroki odbiór naszego apelu o pomoc w walce o życie Olafa. Nikt z nas, w dniu, kiedy ogłaszaliśmy akcję, nie spodziewał się, że jej rozgłos i skala będzie tak wielka! – mówi Łukasz Dettlaff. – Dziękujemy za wszystkie udostępnienia, dzięki nim informacja o zbiórce trafiła do ponad 35. tysięcy osób. Dziękujemy wszystkim partnerom akcji, dzięki którym zbiórka odbywała się bardzo sprawnie. Dziękujemy KAŻDEMU za każdą jedną maskotkę. Kolejne i ogromne podziękowania kierujemy do właścicieli firmy transportowej Mar-Pol z Władysławowa, która nieodpłatnie udostępniła samochód ciężarowy w celu przewiezienia maskotek.

Zbiórka zakończyła się w środę, 6 marca 2024 r. To właśnie tego dnia większość maskotek trafiała do remizy OSP Mieroszyno, a młodsi i starsi strażacy-wolontariusze do późnych godzin wieczornych segregowali, zliczali i pakowali dostarczone pluszaki. W czwartek, 7 marca 2024 r., druhowie OSP i MDP zapakowali pakę ciężarówki, po czym dostarczyli maskotki do Ergo Areny, gdzie odbył się mecz Trefl Gdańsk vs Jastrzębski Węgiel, podczas którego maskotki zostały wyrzucone z trybun na płytę boiska, a następnie – przeliczone. Jaki wpływ będą mieć maskotki na leczenie Olafa?

– Fundacja Sport Twoją Szansą przekazuje na leczenie Olafa 10 tys. zł oraz 1 zł za każdą maskotkę – mówi Łukasz Dettlaff. – Tak więc, dzięki wielkiemu zaangażowaniu, wspólnie zebraliśmy w 7 dni równowartość 24 576 złotych! Mogliśmy, choć w małym stopniu, pomóc Olafowi.