Dworzec PKP w Swarzewie: trwa gruntowny remont i przebudowa

  • 23 marca, 2024
Dworzec PKP w Swarzewie: trwa gruntowny remont i przebudowa

Celem przebudowy dworca w Swarzewie jest przywrócenie obsługi podróżnych, a także poprawa estetyki budynku. Z elewacji zostanie usunięty tynk, a obiekt odzyska swój pierwotny wygląd. Kiedy? Planowane zakończenie robót to końcówka tego roku.

Elewacja dworca w Swarzewie będzie wykończona cegłą, a dach – dachówką karpiówką w kolorze ceglanym. W nową estetykę dworca wpisze się też odtworzona na wzór historycznej: stolarka okienna i drzwiowa w kolorze brązowym. Na elewacji od strony torów pojawi się zegar. Zaprojektowano na niej również napis przestrzenny w kolorze czarnym z logotypem PKP S.A. i nazwą miejscowości. Podobny, z tym że z napisem “dworzec kolejowy”, pojawi się również na elewacji bocznej.

We wnętrzu podróżni znajdą niewielką poczekalnię oraz toalety. Zaprojektowano je w odcieniach szarości. Na posadzce znajdą się duże, szare płyty gresowe przypominające lastriko, natomiast na ścianach, do wysokości lamperii, wzór przypominający sztukaterię. Na suficie zostaną umieszczone oprawy liniowe. Poczekalnia będzie wyposażona w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz zegar. W jej pobliżu znajdzie się również niewielkie pomieszczenie na wynajem, np. na punkt sprzedaży biletów. W przestrzeni obsługi pasażerów wytyczono również miejsca na postawienie biletomatu oraz automatu z przekąskami.

Wraz z przebudową dworca w Swarzewie zmieni się również jego otoczenie. Wykonawca ułoży m.in. nowe nawierzchnie chodników i drogi dojazdowej. W otoczeniu budynku znajdzie się także 12 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdujący się w pobliżu dworca w Swarzewie budynek gospodarczy zostanie przebudowany na wiatę rowerową. W projekcie przewidziano też montaż elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze czy lampy, a także uporządkowanie terenów zielonych i wykonanie nowych nasadzeń. 

 Poprawa estetyki i przywrócenie obsługi pasażerów na dworcu Swarzewo to nie jedyne cele inwestycji – informuje PKP S.A. – Budynek stanie się również bardziej ekologiczny dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia, a także pomp ciepła. Poza tym na wiacie rowerowej przy dworcu Swarzewo zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne, które będą produkowały „zieloną energię”. W projekcie uwzględniono również montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Ponadto dworzec będzie pozbawiony barier architektonicznych, i będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt przebudowy dworca w Swarzewie to 5,88 mln zł brutto. Termin zakończenia modernizacji dworca Swarzewo to koniec tego (2024) roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowo–Budowlane „AGAD” Sp. z o.o., które obecnie pracuje nad układaniem instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Opracowanie dokumentacji projektowych dla przebudowy zostało dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Więcej informacji o Polskich Kolejach Państwowych S.A. i Grupie PKP www.pkp.pl/pl/grupa-pkp