Pociągowi pasażerowie korzystający z linii kolejowej nr 213, która obsługuje Półwysep Helski, mogą cieszyć się nowym dworcem w Żelistrzewie. Wiadomość ta szczególnie ucieszy mieszkańców Żelistrzewa w gminie Puck, którzy na remont dworca PKP czekali ponad dwa lata.
Dworzec w Żelistrzewie po przebudowie to tzw. innowacyjny dworzec systemowy, który powstał według autorskiej koncepcji PKP S.A. Nowoczesny, parterowy obiekt został dostosowany wielkością do obecnego zapotrzebowania podróżnych.
Czego mogą spodziewać się pasażerowie po nowym dworcu w Żelistrzewie?
- Zewnętrznej, osłoniętej wiaty, w której znajdą się miejsca do oczekiwania na pociąg.
- Elektronicznych tablic informujących o przyjazdach i odjazdach składów.
- Toaleta w budynku dworca, dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Usprawnienia dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe.
Transformację przeszło również otoczenie budynku dworca w Żelistrzewie: pojawił się tu niewielki parking dla samochodów osobowych, na którym znalazły się też miejsca wydzielone dla podróżnych z niepełnosprawnościami. Pod zadaszeniem dworca w Żelistrzewie zamontowano stojaki rowerowe oraz słupek ze stacją naprawczą dla jednośladów. Pojawiły się także elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze, uporządkowano także tereny zielone.
– Dworzec w Żelistrzewie to jeden z obiektów ujętych w szerszym projekcie modernizacji i budowy dworców na linii kolejowej obsługującej Półwysep Helski – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. – Dzięki niemu już wkrótce pasażerowie podróżujący na trasie z Gdyni do Helu będą mogli korzystać z kilku nowoczesnych, bezpiecznych i komfortowych dworców, takich jak otwarty właśnie nowy obiekt w Żelistrzewie oraz jak zmodernizowane i udostępnione niedawno podróżnym dworce Kuźnica i Hel.
Dworzec w Żelistrzewie kosztował 4,5 mln zł brutto. Inwestycja prowadzona była w formule projektuj i buduj, a jej inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Za realizację inwestycji odpowiadało konsorcjum firm: Heli Factor Sp. z o.o. i MERX Sp. z o.o. Budowa dworca w Żelistrzewie została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: PKP S.A.