Już niebawem 104. rocznica zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji w Muzeum Ziemi Puckiej będzie można zobaczyć wystawę folwarcznych żetonów, które były wykorzystywane na północnych Kaszubach.
Wystawa czasowa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub” powstała z inicjatywy grupy Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice i jest prezentacją kolekcji prywatnych Mariusza Barcza i Leszka Ciechomskiego. W prezentowanej kolekcji w Muzeum Ziemi Puckiej będzie można zobaczyć pieniądze dominalne wykorzystywane w posiadłościach z terenu północnych Kaszub.
Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: kiedy i gdzie?
- Gdzie? Muzeum Ziemi Puckiej, oddział „Szpitalik”, ul. Wałowa 11, Puck
- Kiedy? Od 9 lutego do 15 marca 2024 r.
- Wernisaż odbędzie się: 9 lutego 2024 r. o godz. 12.
Organizatorami wydarzenia są:
- Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy,
- Grupa Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice,
- Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla,
- Historyczne Pomorze.
Link do wydarzenia na stronie Muzeum Ziemi Puckiej.
Co to są żetony folwarczne?
Żetony folwarczne są ciekawym obiektem kolekcjonerskim, gdyż trafiają się pasjonatom historii zazwyczaj przypadkowo, np. podczas giełd staroci czy na aukcjach, są też odkrywane przez archeologów i poszukiwaczy. Są namacalnym dowodem zjawisk gospodarczych i ekonomicznych na przestrzenie wieków. Najstarsze znane żetony pochodzą nawet z XVI wieku, a najmłodsze z pierwszej połowy XX wieku.
Żetony folwarczne były wykonywane z różnych materiałów: niekiedy ze skór, drewna, ale najczęściej z metali. Nie miały wartości kruszcowej, a jedynie nominalną w wąskim zakresie jednego systemu gospodarczego, jakim był emitujący monetę majątek ziemski. Zadaniem tego „pieniążka” było zamknąć obieg pieniężny w ramach danego gospodarstwa w myśl zasady “tu zarobiony, tu zostawał wydany”.