W ostatnim czasie, na fali rosnącej dezinformacji w mediach społecznościowych, pojawiła się fałszywa wiadomość o rzekomym nożowniku grasującym w gminie Władysławowo. Na Facebooku został opublikowany post, w którym mieszkanka twierdziła, że informacje te zostały potwierdzone przez policję. Prawda okazała się zupełnie inna.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku zaznaczają, że:
- każdy z nas może zamieścić dowolną informację w mediach społecznościowych,
- ale nie wszystkie z nich są prawdziwe.
- Należy zachować szczególną ostrożność i weryfikować źródła przed podaniem dalej takich doniesień.
– Umieszczony post wywołał fałszywe przekonanie o istnieniu zagrożenia, co może prowadzić do paniki w społeczności. Poczucie zagrożenia wśród ludzi łatwo może przerodzić się w panikę, dlatego tak istotne jest, aby informacje były potwierdzone i wiarygodne. Nieuprawnione publikowanie fałszywych informacji może mieć poważne konsekwencje – mówi asp. Adam Trzebiatowski. – W związku z umieszczeniem fake newsa, Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła śledztwo zgodnie z artykułem 224a kodeksu karnego, dotyczącym rozpowszechniania fałszywych alarmów. Osoba odpowiedzialna za umieszczenie fikcyjnej informacji może ponieść odpowiedzialność karną, grożącą pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Mundurowi apelują do wszystkich użytkowników mediów społecznościowych, o ostrożność i weryfikację informacji przed ich udostępnieniem. – Wspólnie możemy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu fałszywych alarmów i tworzyć bardziej odpowiedzialne środowisko online!