Kolejarze apelują o rozwagę

  • 27 października, 2023

Na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi kolejarze apelują o rozwagę, rozsądek i ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych. „Nie skracajcie sobie drogi do śmierci, nie lekceważcie znaku STOP i czerwonych świateł” – mówili Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas rozdawania kierowcom i pieszym ulotek i materiałów edukacyjnych. Taka akcja odbyła się m.in. w Pucku na przejeździe kolejowym na ul. Wejherowskiej.

W całym kraju kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei apelowali do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek. Podczas kilkudziesięciu dodatkowych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych, między innymi w Niedrzwicy Kościelnej pod Lublinem, Katowicach, Białymstoku, Pucku i Szczecinie, rozdawane były ulotki i materiały edukacyjne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa przestrzegali użytkowników przejazdów przed najczęstszymi błędami – niezatrzymywaniem się przed znakiem STOP, lekceważeniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem rogatek, przejeżdżaniem pod opadającymi szlabanami. To właśnie błędy kierujących są odpowiedzialne w 99% wszystkich wydarzeń na przejazdach.

5 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców to:

  1. Zatrzymaj się przed znakiem STOP!
  2. Nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!
  4. Nie „ścigaj się” z opadającymi rogatkami!
  5. W razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

W okresie Wszystkich Świętych nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać ponad 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych. Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb m.in. policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej.

Dodajmy, że od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych.