W piątek, 19 stycznia 2024 r. na sali Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego odbyła się 15. edycja finału Bursztynowych Kluczy. To powiatowy festiwal piosenki, który zmienił oblicze zwykłych konkursów wokalnych na trzygodzinne show pełne magii tańca, muzyki i śpiewu. Jury nie miało łatwego zadania w wybraniu najlepszych z najlepszych, czy z 17. finalistów, których wyłoniono podczas wcześniejszych eliminacji.
Na wyjątkowe wydarzenie organizowane tradycyjnie przez I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku stawili się przedstawiciele samorządów powiatu oraz miast i gmin ziemi puckiej, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy powiatu puckiego. Wszyscy doświadczyli wyjątkowej atmosfery Bursztynowych Kluczy 2024, kiedy to 17. finalistów wcieliło się w postacie z bajek i filmów Walta Disneya pokazując, że nie tylko śpiew, ale i cały wyraz artystyczny, ma dla nich znaczenie.
– Magię czuło się w każdym momencie – komentują organizatorzy. – I o to nam chodziło!
O oprawę artystyczną zadbało niezastąpione Studio Sztuki Da Capo al Fine pod pieczą: Magdaleny Gawin, Katarzyny Bartoszewicz-Stromskiej i Oliwii Obrębskiej.
– Program artystyczny w wykonaniu laureatów poprzednich edycji Bursztynowych Kluczy: Barbary Stromskiej, Anny Gross, Łukasza Krepla, Olgi Marzejon i Natalii Pikul wraz z tancerzami Studia Sztuki Da Capo Al Fine, to pokaz kunsztu wokalnego i tanecznego na najwyższym poziomie – chwalą organizatorzy wydarzenia. – Wielokąt Artystyczny działający przy I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku brawurowo wcielił się w postaci z bajki „Piękna i Bestia”, zresztą rolę Bestii zagrał sam dyrektor Piotr Czaja, i udowodnili, że taniec, śpiew i gra aktorska to ich pasja.
Konferansjerami wydarzenia byli: Julia Patok jako Minnie, Natalia Guz jako Daisy i Igor Lewandowski jako Miki.
Bursztynowe Klucze 2024: wyniki
„Twardy orzech do zgryzienia” miało jury w składzie: Weronika Korthals, Karolina Humanowska, Mikołaj Ostrowski i przewodniczący jury, doktor muzyki Paweł Nodzak. Zdecydowali się nagrodzić młodych artystów ziemi puckiej w następujących kategoriach.
Kategoria młodsza:
- Marcelina Fischbach ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Połczynie – I miejsce,
- Amelia Potrykus ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Połczynie – II miejsce,
- Szymon Zadka ze Szkoły Podstawowej im. im. Stanisława Konefki w Starzynie – III miejsce,
- Zofia Flemming ze Szkoły Podstawowej im. Maksymiliana Wilandta w Darzlubiu – wyróżnienie.
Kategoria starsza:
- Dominika Czapp z Liceum Akademickiego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku – I miejsce,
- Klaudia Skrzypkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku – II miejsce,
- Lena Borkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku – III miejsce,
- Alicja Olejarz z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie – wyróżnienie,
- Roksana Budnik z Liceum Akademickiego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku – wyróżnienie.
Nagroda publiczności:
- Franciszek Arendt – zdobył aż 226 głosów widzów!
Nagroda Grand Prix:
- Nadia Joachimiak-Szpinda z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku.
Były ogromne brawa i gratulacje, a także piękny tort na 15. edycję Bursztynowych Kluczy, który, wraz z wyrazami podziwu, przekazali: wicestarosta powiatu puckiego Tomasz Herrmann i przewodniczący Rady Powiatu Puckiego Adam Zażembłowski.
Bursztynowe Klucze 2024: podziękowania
– Gratulujemy wszystkim finalistom i laureatom! Pamiętajcie, że wspomnienia to najpiękniejsza nagroda – podsumowują organizatorzy. – Gorąco dziękujemy Wiesławie i Krystianowi Wujke Usługi Złotnicze-CHRIS za kolejną pamiątkę dla finalistów w postaci statuetek Bursztynowych Kluczy, które od lat cieszą oko naszych laureatów (…). Niskie ukłony i słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy wspierają nasz festiwal i czynią, że jest on wyjątkowy! Rafał Wochna z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie, Teresa Bianga ze Sklepu Spożywczego „Sezamek” w Pucku, Leszek Maciejewski ze Sklepu „SIBUK” w Pucku, Janusz Formella z firmy @AUDIOLINE. Finał nie zabrzmiał i nie wyglądałby tak cudownie, gdyby nie nagłośnienie i oświetlenie od Macieja Szmyta z MS Audio Lighting: dziękujemy za profesjonalną współpracę i cudowne podejście do młodych wokalistów. Na koniec nasze słowa kierujemy do urzędów, które wsparły XV finał: Powiat Pucki, Jarosław Białk – Starosta Pucki, Miasto Puck, Gmina Władysławowo, Gmina Jastarnia, Gmina Puck, Gmina Krokowa. Takie inicjatywy to inwestycja w przyszłość i szansa dla młodych ludzi na lepsze, piękniejsze i twórcze życie.
Na tym lista podziękowań się nie kończy.
– Dziękujemy naszym cudownym koordynatorom festiwalu: Aleksandrze Bartoszak z Lingmanii w Pucku, od której wszystko się zaczęło, oraz Katarzynie Bartoszewicz-Stromskiej, Julicie Stromskiej, Marzenie Kiepke, Monice Błażejewskiej, Magdalenie Nowak, Tomaszowi Lewickiemu i wszystkim najcudowniejszym uczniom I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku za pomoc techniczną i logistyczną – wyliczają organizatorzy. – Dobro zawsze wraca!!!